The StoryAbout the AllianceEuropean Shark WeekNews ArchivePublications
Home > News Archive > Press Releases 
arrow Send this link to a friend  arrow Print this page

Niejasny wynik głosowania Komisji Rybołówstwa w sprawie odpłetwiania rekinów 
 
Problematyczne luki prawne nie zostały zlikwidowane, ale też ich nie poszerzono - „walka” przenosi się na sesję plenarną. 
 
19 września 2012
      
BRUKSELA - Komisja Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego głosowała wczoraj w sposób niejasny i niekonsekwentny nad propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą wzmocnienia zakazu „odpłetwiania” rekinów (procederu odcinania płetw rekinom na pokładach statków i wyrzucania tuszy z powrotem do morza).
    
Większość zaproponowanych zmian zostało przyjętych lub odrzuconych małą liczbą głosów, co powoduje wysyłanie sprzecznych informacji ze strony Komisji, która równocześnie likwiduje
i wspiera luki prawne utrudniające egzekwowanie zakazu odpłetwiania.
     
W ubiegłym roku Komisja Europejska zaproponowała zmianę obowiązujących przepisów odnośnie ochrony rekinów, poprzez zakończenie przyznawania specjalnych zezwoleń rybakom na usuwanie płetw rekinom na pokładach statków. Obowiązek wyładunku rekinów z płetwami naturalnie przytwierdzonymi do tuszy jest jak do tej pory najlepszym sposobem na egzekwowanie zakazu odpłetwiania.
Portugalia i Hiszpania są jedynymi krajami w Unii Europejskiej, które wydają jeszcze  zezwolenia na usuwanie płetw na morzu.
 
Przedstawicielka Portugalii, posłanka Patrão Neves wykorzystała swoją rolę sprawozdawcy  Komisji Rybołówstwa do działania przeciwko przyjęciu propozycji Komisji Europejskiej. Tym razem działania posłanki w kierunku osłabienia przepisów ochrony rekinów zostały powstrzymane. Przyjęto, jednak, zaproponowany przez nią tekst broniący zachowania możliwości przyznawania specjalnych zezwoleń na usuwanie płetw rekinom na morzu. Ostatecznie większość problematycznych propozycji posłanki zostało odrzuconych, jednak brak zdecydowania, który wykazała Komisja podczas wczorajszego głosowania zagraża szybkiemu wzmocnieniu zakazu odpłetwiania.
    
Walka o ochronę rekinów przenosi się teraz na sesję plenarną, która odbędzie się w najbliższych miesiącach.
    
Koalicja Shark Alliance wspiera propozycję Komisji Europejskiej.
 
“Nadal będziemy zachęcać europarlamentarzystów aby na najbliższej sesji plenarnej zlikwidowali wszystkie niejasności I doprowadzili do powstania zaostrzonych przepisów eliminujących możliwość usuwania płetw rekinom na morzu - bez żadnych ustępstw” powiedziała Ali Hood
 z Shark Trask, organizacji założycielskiej koalicji Shark Alliance. 
Przedstawicielka Portugalii, posłanka Patrão Neves wykorzystała swoją rolę sprawozdawcy  Komisji Rybołówstwa do działania przeciwko przyjęciu propozycji Komisji Europejskiej. Tym razem działania posłanki w kierunku osłabienia przepisów ochrony rekinów zostały powstrzymane. Przyjęto, jednak, zaproponowany przez nią tekst broniący zachowania możliwości przyznawania specjalnych zezwoleń na usuwanie płetw rekinom na morzu.
Related Links
Related News
Informacje dla wydawcy: 
 
Shark Alliance moze udostepnić zdjęcia i grafiki wzmacniające przekaz wiadomości.
W razie pytań prosimy o kontakt z Agnieszką Wieczorek: tel. 500 393 567, agnieszka@communicationsinc.co.uk,
   
Shark Alliance jest koalicją ponad 130 organizacji działających w dziedzinie ochrony przyrody bazującej na badaniach naukowych. Shark Alliance została założona i jest koordynowana przez Pew Environment Group, będącej agencją ds. ochrony przyrody fundacji Pew Charitable Trusts, organizacji pozarządowej działającej na rzecz położenia kresu nadmiernym połowom w oceanach świata
 


arrow Back to top